Віталій Тарасенко: «Вірю, що Федір Ткаченко може дорости до збірної України»
Публікуємо інтервʼю старшого тренера СКМД Віталія Тарасенко виданню «Український футбол».
– Віталію Юрійовичу, розкажіть, як ви знайшли Федора Ткаченка?
– СКДМ було засновано сім років тому. Принцип роботи нашого клубу такий – ми набираємо діток зі звичайних шкіл і пробуємо їх навчити футбольних азів: підтягуємо фізику, техніку, тактику, психологію. Федю ми теж знайшли в одній зі шкіл Дніпра і почали з ним потихеньку працювати.
– Чим він вас привабив?
– У Феді було неймовірна працьовитість і терпіння. Також зазначу, що він завжди тренувався зі старшими хлопцями і виконував усе, що я йому говорив. Він сам просився залишитися на всі заняття. Я акуратно йому дозволяв і дивився, щоб не було перенавантажень.
Потім ми заявили команду 2007 року на чемпіонат України в Першу лігу. Федя був на рік молодший, але ми його поставили зі старшими хлопцями. На турнірі він виглядав дуже впевнено.
– Ви його відразу у ворота поставили чи використовували на різних позиціях?
– Іноді ми практикували такий варіант. Перший тайм Федя грав у воротах, а на другий виходив нападником. Він забивав більше, ніж усі наші форварди! Перший тайм відіграв на нуль, а в другому вийшов на вістрі, забив і приніс нам перемогу.
Але Федя сам вибрав бути воротарем. Його антропометрія кидалася в очі. Щоб ви розуміли, зараз у нього зріст – 193 см! І це в 16 років! Він дуже добре складений по-воротарськи.
– На кого з топ-воротарів він схожий?
– Буде неправильно його з кимось порівнювати. Він має бути індивідуальністю, а не копією когось.
– Хто кумир у Феді серед гравців і який його улюблений клуб?
– Він дуже скромний хлопчик і на такі теми ми не говорили.
– Старші хлопці його не ображали?
– У жодному разі! Ми за такими речами стежимо і проводимо дуже багато бесід на цю тему. Булінг у СКМД неприпустимий! Старші хлопці любили Федю і називали його «синок» (сміється, – прим. А.П.).
– Чи бували у Феді такі моменти, коли він хотів зав’язати з футболом?
– В одній із перших ігор на чемпіонат міста був дуже жорсткий момент. Федя вперше став у ворота за старших хлопців і просто розгубився, пропустивши три необов’язкові м’ячі. Я йому нічого тоді не сказав, бо розумів, що йому всього 12 років і в такі моменти потрібна підтримка.
Але після цього матчу Федя занурився в себе і пропав на півроку. Я підняв усіх тренерів на вуха, щоб шукали його по всьому місту. Я не хотів втратити цю дитину, тому що бачив у ній шалений потенціал. У підсумку його знайшли, я з ним спокійно поговорив, підтримав, і Федя все зрозумів. Після цього випадку це була вже зовсім інша людина і гравець. Він відчув велику впевненість у власних силах.
– Розкажіть про сім’ю Феді, хто його мама й тато?
– У нього дуже проста, робоча сім’я. Вони досі вдячні нашому клубу, що ми взяли активну участь у розвитку Феді.
– Інші українські клуби не намагалися перехопити Федю?
– Як не дивно, його прогрес помічали тільки ми з моїм партнером і другом Денисом Антоновим. Інші на нього особливо не звертали уваги. Я був цьому здивований, але скажу чесно: я б Федю і не віддав аби куди, я був готовий його відпустити тільки в той клуб, де побачив би його розвиток. У підсумку так і вийшло – Федя транзитом через Мункач потрапив у Кішварду, а потім – у Бетіс.
Федір Ткаченко. Фото: Instagram
«Бетіс пропонував хороші умови, але на перспективу. Кішварда через свою жадібність і недалекоглядність залишилася ні з чим»
– Як він потрапив до Угорщини?
– Почалася повномасштабна війна, на нас напали ці нелюди. Дуже багатьох діток із нашого клубу ми вивезли в Угорщину, але батьки Феді з якихось причин відмовилися. Проте через кілька місяців його мама мені зателефонувала: «Можете допомогти синові виїхати за кордон? Ми спочатку боялися, а зараз він дуже сильно проситься».
У нас у цей час були налагоджені хороші взаємини з Академією Мункач. Я набрав Костю Кравченка і кажу: «Подивися на цього талановитого хлопчика і скажи свою думку».
Федя туди приїхав, і зіграв за Мункач проти Кішварди (Кішварда є головним інвестором закарпатського клубу, – прим. А.П.). Угорці одразу помітили його і мало не посварилися з представниками Мункача, мовляв, «Як ви могли ховати від нас цього хлопчика?» (сміється, – прим. А.П.).
Федя на представників Кішварди справив неймовірне враження, і вони одразу забрали його в Угорщину. Я весь час слідкував за його розвитком, бо давно зрозумів, що в цьому хлопчику є багато цікавого і він далеко піде. Тому його треба передавати в професійний клуб, і чим раніше, тим краще.
– Як йшли справи у Феді в Кішварді?
– Кішварда – це одна з топових академій Угорщини. Але навіть там Федя не загубився і став грати з на рік старшими хлопцями. Він вибив зі складу місцевих гравців 2007 року народження і став основним воротарем.
– Бачилися з Федею, коли він був у Кішварді?
– Звичайно. Він приїжджав додому на канікули – влітку і взимку. Я постійно з ним спілкувався, питав про тренувальний процес у Кішварді, і в один прекрасний момент зрозумів, що там йому вже тісно.
– Як стався його перехід у Бетіс?
– Наш клуб у тісних відносинах з іспанським агентством, де довгий час працює українець Максим Терещенко. Це він влаштував Іллю Волошина в Реал. Я й Антонов попросили його зайнятися Федею.
Він направив його дані в іспанські клуби. Спочатку до нас ставилися з недовірою, мало, хто такі і що хочуть. Але після того, як вони подивилися нарізки з іграми Феді, ним дуже серйозно зацікавилися Бетіс і Ельче. Це було в лютому цього року. У підсумку Федя віддав перевагу Бетісу. Терещенко запитав у представників Бетіса: «Вам треба привезти Федю на перегляд?». Відповідь була чіткою: «Ніяких переглядів, він потрібен нам!».
Але йому ще не було 16-ти років, тому іспанці не могли його підписати. Бетіс шукав компроміс із Кішвардою, але угорський клуб не йшов на поступки.
– Що хотіла Кішварда?
– Вони хотіли отримати фінансову винагороду за півтора року, що Федя провів у них. Бетіс пропонував хороші умови, але на перспективу, а Кішварда хотіла отримати все й одразу.
Якщо Федя заграє і проявить себе, то Бетіс був готовий заплатити солідну компенсацію. Звучали навіть п’яти-шестизначні цифри! Або ж заплатити одразу, але вдесятеро меншу суму. Кішварда розглядала обидва варіанти, але постійно викручувалася і називала цифри несумісні з реальністю.
У підсумку минув певний період, коли Федя міг піти безкоштовно, і ми цим скористалися. Кішварда через свою жадібність і недалекоглядність залишилася ні з чим.
Федір Ткаченко. Фото: особистий архів Ф.Т.
«Тренер воротарів першої команди Бетіса сказав Феді: «Ти мені потрібен тут. Будеш грати не в U-16 чи U-17, а відразу в U-19»
– Що робив Федя весь цей час, коли чекав, поки йому виповниться 16?
– Всім процесом дуже серйозно опікувався Терещенко. Федя вчив іспанську і тренувався з іспанським клубом з міста Ельче – Коста Сіті, де працює колишній воротар Таврії Вадим Деонас – він там індивідуально займається з голкіперами.
Зазначу, що в Коста Сіті перебувають семеро хлопців із СКМД 2007 року народження, які проходять перегляди в різних іспанських клубах. Двоє з них справляють гарне враження. Думаю, взимку порадуємо вас ще новинами про наших вихованців.
– Будемо чекати. Коли Федя був без клубу, не боялися, що Бетіс може передумати підписувати контракт?
– Ще на початку літа тренер воротарів першої команди Бетіса попросив привезти Федю на пару днів до них. Після першого заняття він сказав: «Добре!». Після другого: «Дуже добре! Ти мені потрібен тут. Будеш грати не в U-16 чи U-17, а відразу в U-19». У серпні Феді виповнилося 16 років, і він підписав контракт із Бетісом.
Я з ним часто зідзвонююся і можу сказати, що він дуже задоволений. В Іспанії створені прекрасні умови – там рай для футболістів.
– Федя знайомий із воротарем Реала Іллею Волошиним?
– Так, вони друзі. Коли в Іллі було міжсезоння в Реалі, то він приїздив до свого агента – Терещенка, який йому, як батько. Разом із Федею вони займалися по два-три рази на день, хоча могли поїхати відпочивати на море. Додому приходили тільки їсти, а весь інший час тренувалися. Іноді з ними займався Деонас.
– Що скажете про потенціал Феді, він сильніший воротар, ніж Волошин?
– Деонас проводив заняття з ними двома, тож відповів вам його словами. Федя на рік і вісім місяців молодший за Іллю, а це колосальна різниця для цього віку, яка нівелюється десь у 20 років. На даному етапі Волошин сильніший. Він уже перебуває в структурі Реалу і Михайленко викликає його до збірної України U-19, а Федя довгий час був без клубу, тільки нещодавно підписавши контракт із Бетісом.
Федір Ткаченко в Бетісі. Фото: особистий архів Ф.Т.
– Федя здатний дорости до збірної України?
– Я щиро в це вірю. Він дуже працьовитий і постійно вдосконалюється.